TEMATSKE SKANDINAVKE
U tematskim križaljkama autor treba uvrstiti određen broj pojmova koje veže neka tema, odnosno zajednički nazivnik. Neću ovdje ulaziti u bezbrojne varijacije pojma TEMA (od najklasičnije opcije npr pisac i njegova djela do igranja sa srodnim fotografijama, podudarnostima i sl). Teme su prisutne i u klasičnim križaljkama, no češće su u skandinavkama.
Redom po fazama:
- IZBOR TEME – Autor (ili urednik koji naručuje) će birati temu u skladu sa kriterijima i mogućnostima redakcije. Nekad će presudni faktor biti aktuelnost, nekad izvrsna ilustracija, nekad želja da se neka osoba ili tema predstavi rješavačima, nekad je riječ o pojmovima vezanim za sponzora … Postojanje inicijalne ideje i korištenje ilustracija otvaraju velike mogućnosti za kreativnost u definiranju teme (odnosno logike povezanosti tematskih pojmova), pa onda u odabiru ilustracija, opisivanju, smještaju tematskih pojmova, postojanju dodatnog konačnog rješenja i brojnih drugih varijacija. Druga strana medalje je da, u želji da imamo mnogo tematskih radova, počesto spuštamo kriterije i postojanje teme od vrline prelazi u manu. Jasno je da je broj objavljenih tematskih skandinavki ogroman i da nije lako naći toliko savršenih tema. Moj je stav da je bolje ići i na banalnije teme ili ”teme bez teme” (raznorazne podudarnosti na fotosima, datumima i sličnim ne baš ozbiljnim detaljima), ponavljanje već obrađenog…, nego zatrpati križaljku, odnosno rješavača nepoznatim djelima, enciklopedijskim pojmovima i slično. Aktuelnost je stalna želja no i tu treba imati mjere i naći načina da prilog bude informativan na rješavaču prijatan način.
- IZBOR ILUSTRACIJE – Vizuelna prezentacija bilo kakvog sadržaja u medijima je izuzetno važna i enigmatika tu nije izuzetak. Razvoj digitalne tehnologije je donio velike mogućnosti, ali i očekivanja konzumenata. Ovisno o priodi ilustracije i mogućnostima redakcije autor će ići na standardni izrez ili će se igrati sa nepravilnim izrezom, odnosno uklapanjem ilustracije u mrežu križaljke.
- LISTA TEMATSKIH POJMOVA – Autor će kreirati listu u kojoj će neki pojmovi biti obavezni, dakle moraju biti uvršteni, a ostali koliko kombinacija dopusti. Nekad lista sadrži mnogo pojmova, bitno više nego je moguće uvrstiti, i to olakšava posao. Nekad je lista kratka i svi su pojmovi obavezni i onda je zadatak autora teži.
- RASPORED TEMATSKIH POJMOVA – Ovdje smo već u procesu sastavljanja. Iskusan autor će početi od smještanja obaveznih tematskih pojmova i procjenjivanja opcija njihovog položaja. Kao i kod postavljanja prvih pojmova u netematskoj križaljci autor će procjenjivati koja opcija najviše obećava i u tu će procjenu uložiti svoj rad. Nekad je preporučljivo pokušati započeti više varijanti jer se i u ne baš obećavajućim kombinacija znaju pojaviti fantastične mogućnosti.
Osim potencijala u početnoj kombinaciji autor treba voditi računa i o rješivosti te izbalansiranosti cijelog sastavka. Ako su tematski pojmovi relativno nepoznati nije dobro da se ukrštaju jer će ta polja biti nerješiva. Ako su tematski pojmovi vrlo poznati njihovo ukrštanje je poželjno. U situaciji kada ima dugu listu tematskih pojmova, kada su mnogi od njih relativno kratki i pogodni za kombiniranje, autor će doći u iskušenje da ih nagura mnogo, da budu grupirana u bjelini i sl zavidna dostignuća. Epitet zavidna dostignuća stoji sa aspekta autorskog umijeća, reći ćemo bravo majstore, no ako se sjetimo rješavača možda to i nije uvijek poželjno. Vraćamo se ovdje na pitanje svih pitanja – je li uloga rješavača da bude svjedokom (počesto i žrtvom) naše virtuoznosti i ambicioznosti ili je rješavač ravnopravan partner u fer igri zagonetanje - odgonetanje, bez obzira da li je platio naš rad ili ne. Tematska križaljka bi rješavaču trebala donijeti dodatni kvalitet – osim rješavanja zanimljive kombinacije pojmova tu je i zanimljiva (često i informativna ili duhovita) tema i ilustracija, a prisustvo tematskih pojmova nije ni najmanje ugrozilo generalne kriterije vrednovanja. Ponekad će kombinacija ili rješivost trpiti zbog teme (dugi tematski pojmovi nepogodni za kombiniranje i sl), ali na autoru i uredniku je da nađu mjeru u izboru, broju i rasporedu tematskih pojmova. I tu ide bravo majstore za dobro izbalansiran rad.
Zanimljiva diskusija se vodila na temu kombiniranja tematskih pojmova koji su svi sintagme sa istom prvom riječju (plava riba, Plava laguna, Plava voda, plava ruža, plava zona, plava traka …). Stepenastim slaganjem ovakvih sintagmi jedne ispod druge, sa pomakom ulijevo (ili nagore sa pomakom udesno), se relativno lako može napraviti solidna bjelina i velika grupiranost tematskih pojmova. Moj je stav da je takva kombinacija predvidiva i da je kreativnost ustupilo mjesto liniji manjeg otpora i želji da se ima što veća bjelina. Time je smanjen užitak rješavanja pa bih radije imao tematske pojmove razmještene ravnomjerno po mreži, makar bjelina i broj tematskih pojmova bili manje impresivni.
- OZNAČAVANJE TEMATSKIH POJMOVA – Grafički dio prezentacije tematskih skandinavki se razlikuje od izdanja do izdanja. Meni je oduvijek bila najdraža opcija samo strelica uz opis tematskog pojma, dobar dodatak je i drugačija boja opisnog polja. Različita bojenja polja sa tematskim pojmovima, sjenčenja, kvadratići ili kružići mi kvare bjelinu i vizuelni sklad križaljke. Vjerujem da je rješavaču najdraže kad ima čistu bjelinu neispunjenih polja, a ako ga zanima da se vrati tematskim pojmovima strelica je dovoljna pomoć.