Nove stvari u svijetu anagrama (u pore|enju sa vremenom kad sam ulazio u enigmatiku, zavolio i anagrame, iako ih nikad nisam radio puno) su vrlo dugi anagrami, anagramiranje naslova i drugih grupa rije~i kod kojih rje{avanje nije nu`na komponenta i, naravno, kori{tenje kompjutera. Ti noviteti su zna~ajan dobitak za enigmatiku i enigmate, otvaraju nove mogu}nosti za kreativnost i u`ivanje (u stvaranju, rje{avanju ili samo ~itanju), ali i neka zanimljiva pitanja.
Je li enigmatski (u smislu igranja jezikom, ideje, odnosa zagonetanje-odgonetanje…) vredniji anagram od 50 slova koji je proizvod talenta i mukotrpnog rada (i pored mogu}eg kori{tenja ma{ine ~iji rezultati, nau~ismo to, tra`e dora|ivanje) ili vi{e nego skromni anagram od 5 slova A DLAN? smi{ljen u trenutku, dan uo~i super va`nog Nadalovog me~a u koji je ulazio sa krvavim `uljem na dlanu. Taj je `ulj bio prisutan u svim medijima i tema u teniskom svijetu. Prvi je anagram dokaz i rezultat ne~ijeg rada, talenta, ambicije, no niko ga ne}e mo}i rje{avati, mo`emo samo pro~itati i re}i svaka ~ast. Drugi je sa aspekta kriterija enigmatskih dostignu}a skoro pa bezvrijedan, mo`e biti tek simpati~no podsje}anje na le`ernost i ljepotu igranja jezikom chak i sa samo 5 slova, rje{ava~u }e priu{titi tek trenutak zadovoljstva i, nadajmo se, osmijeh. Zaklju~ak se name}e – vrijedno je I jedno I drugo, svako na svoj na~in, a savr{ena enigmatska vrijednost je negdje izme|u, moraju biti prisutni svi faktori: i virtuoznost premetanja i kvalitet ideje, ali i postojanje odnosa zagonetanje-odgonetanje. Ako je anagram du`i to zna~i da je autor imao vi{e slova na raspolaganju da nas usmjeri ka rje{enju (koje mora biti vrlo poznato) i rje{ivost bi morala biti dosti`an cilj. Raditi anagrame sa rje{enjima koja nisu poznata, je vrijedno upra`njavanje autorskog umije}a kome se mo`emo diviti, ali ga ne mo`emo rje{avati. Sli~no je sa naslovnim anagramima koji su lijepa ideja i jo{ ljep{e dru`enje, no, u ogromnoj ve}ini primjera, nema rje{avanja. Uvijek pogledam sve naslovnjake, bude fantasti~nih radova, iskri~avih i duhovitih, ~esto se nasmijem. Da ure|ujem {tampano izdanje otvorio bih rubriku za odabrane naslovnjake i sli~ne kreacije koje nisu ni{ta manje lijepe time {to ih ne mo`emo rje{avati. Iskustvo enigmatskih magazina sa kombiniranjem sadr`aja koji se rje{ava sa onim koji se ~ita, dokazuje da je to dobitna kombinacija. Ovdje bismo imali kvalitet vi{e – anagramne kreacije koje jesu enigmatika, ali se ne rje{avaju ve} ~itaju.
Kori{tenje kompjutera kao alatke koja unapre|uje efikasnost, {tedi vrijeme i sl, ali ne kreira umjesto autora, je prihvatljiva stvar. Ovo ne govorim zato {to je nemogu}e utvrditi da li je autor koristio ma{inu ili ne, ve} zbog nemogu}nosti povla~enja jasne granice izme|u upotrebe raznih alatki (spiskovi pojmova, internet, programi za kreiranje …) i tradicionalnog shvatanja autorstva. Kao i kod kri`aljki – valja nam prihvatiti to novo autorstvo, ali i njegovati organic ba{tovanstvo u na{em lijepom vrtu. Natjecanja u`ivo i iz glave }e producirati manje spektakularne radove, ali }e odr`ati svijest o vrijednosti o~uvanja tog odnosa ~ovjek-papir-olovka i u`itka koji proisti~e iz toga. O vrijednosti svega u`ivo, siguran sam, ne treba govoriti. Nema nista ljep{e od onog vidimo se.